Dnia 3 grudnia 2024r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie odbyła się debata profilaktyczna „Czy stres rozpuszcza się w substancjach?” zorganizowana przez Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej nr 2 w Chełmie. W debacie uczestniczyli uczniowie szkół ponadpodstawowych . II Liceum w Chełmie reprezentowała uczennica kl. 3g Zuzanna Dyjak.
Celem wydarzenia było omówienie sposobów walki ze stresem, ze szczególnym uwzględnieniem roli takich substancji jak laki czy środki uspokajające. Uczestnicy – w tym uczniowie i zaproszeni eksperci – zastanawiali się, czy używki mogą skutecznie pomagać w redukcji napięcia, czy też lepiej stawiać na alternatywne metody jak np. medytacja lub wsparcie psychologa.
Debata miała dużą wartość edukacyjną, promującą zdrowe nawyki radzenia sobie ze stresem. Była również refleksją nad konsekwencjami stosowania różnych środków w walce ze stresem.