Debata NBP

Za nami ostatni etap realizacji programu #ZłoteSzkołyNBP. W czwartek 7 marca odbyła się debata, którą przygotowali Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej w II LO w Chełmie.

Teza debaty brzmiała: „Waluta międzynarodowa zmniejsza znaczenie waluty narodowej”. Grupy podzieliły się na zwolenników waluty narodowej (polski złoty) oraz zwolenników waluty międzynarodowej (głównie skupiali się na euro). Grupę ”złotówki” stworzyli: Lena Walczuk – lider, Dagmara Herda, Agnieszka Wilczyńska i Patrycja Góralczyk, natomiast grupę ”euro”: Olga Wójcicka – lider, Aleksandra Masiarz, Nikola Raczyńska i Klaudia Stachniuk.

Ekspertem debaty była pani dr Iwona Lasek-Surowiec – kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Prowadząca debatę – Klaudia Czyż, opowiedziała również o grze jaką opracowali Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej. Gra nosi nazwę „Kołobingo NBP” i została opracowana na drugą część projektu Warsztat Uczniowski.

Została też przeprowadzona ankieta wśród publiczności. Ankietę opracowała i przygotowała Wiktoria Wędzina. Przy pomocy kodów QR publiczność mogła wyrazić swoje zdanie na temat: „Waluta międzynarodowa zmniejsza znaczenie waluty narodowej”. 2/3 publiczności stwierdziła, że polski złoty powinien zostać jako waluta w Polsce.

Dyskusja przebiegła szybko i w miłej atmosferze. Obie grupy wykazały się rozległą znajomością tematu i zaangażowaniem. Argumenty obu grup były merytoryczne, lecz zawsze druga grupa miała kontrargument, którym odpierała argumenty drużyny przeciwnej. Gdy argumentacja została wyczerpana, przeprowadzono ponownie ankietę wśród publiczności. Kilka osób zmieniło swój wybór na euro, lecz nadal większość była za pozostaniem przy złotówce.

Prelekcję podsumowującą na temat waluty międzynarodowej i euro wygłosił nasz gość specjalny dr Iwona Lasek-Surowiec. Warto również dodać, że ogromne wsparcie uczestnicy dostali od opiekunów programu Złote Szkoły NBP w II LO w Chełmie, czyli od pani Marty Klasury oraz pana Łukasza Łukiewicza.

Wyniki rywalizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego NBP zostaną ogłoszone w maju 2024 r. Trzymajcie kciuki, abyśmy powtórzyli osiągnięcie z zeszłego roku.

Za współpracę bardzo dziękujemy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie

Udostępnij

Kategorie

Ostatnie wpisy

Na zdjęciu uczestnicy Super Dwójek 2024 wraz z jury.
Aktualności

Super Dwójki 2024

🌻🌷Tradycją jest, że w pierwszych dniach wiosny obchodzimy Dzień Ucznia. 💐🌞 Z tej okazji, jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs talentów ,,Super Dwójki”, w którym udział wzięło 24 naszych utalentowanych uczniów. Młodzież lubi podejmować wyzwania, próbować swoich sił, tak więc zainteresowanie konkursem nie słabnie. Startujący w konkursie

Czytaj dalej »
Aktualności

Global Money Week 2024

W najbliższym tygodniu w nasza szkoła weźmie udział w światowym wydarzeniu Global Money Week 2024. Jest to coroczna międzynarodowa kampania z zakresu edukacji finansowej wśród dzieci i młodzieży, aby młodzi ludzie zyskiwali świadomość finansową i stopniowo rozwijali wiedzę, umiejętności, a także kształtowali postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji

Czytaj dalej »
Na zdjęciu slajd z webinarium
Aktualności

Webinar „Nowoczesne metody finansowania startupów”

„Nowoczesne metody finansowania startupów” to temat kolejnego webinarium, w którym uczestniczyła młodzież naszego liceum objęta programem „Klasa Akademicka SGH”. 12 marca zajęcia online poprowadził dr Kamil Gemra z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uczestniczący w nim uczniowie klasy 3b o profilu menedżerskim wzbogacili swoją wiedzę z

Czytaj dalej »